DAH13001C HOF
Manufacturer part number:
DAH13001C
Availability:
Expected Leadtime 3 days
Description
Electric Heater, 115VAC 1300W, 7.50x5.00x6.53 inch, Brushed, Aluminum
Specifications
Amperage Rating:11.5 A
Color:Unpainted
Country of Origin:US
Depth (Imperial):6.53 in
Depth (Metric):166 mm
Finish:Brushed
Height (Imperial):7.5 in
Height (Metric):191 mm
Housing Material:Aluminum
Material:Aluminum
Max Current:11.5 A
Nominal Capacity Watts:1,300 W
Nominal Voltage:115 V
Thickness (Imperial):0.06 in
Thickness (Metric):1.5 mm
Voltage AC:100-120 V
Voltage Rating:100 - 120 VAC
Weight (Imperial):3.9 lb
Weight (Metric):1.54 kg
Width (Imperial):5 in
Width (Metric):127 mm