DAH1001A HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
DAH1001A
Availability:
Expected Leadtime 6 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Heaters
Description
Electric Heater, 115VAC 100W, 5.50x4.00x4.00 inch, Brushed, Aluminum
Application
Controls and Drives; Power Distribution
Specifications
Amperage Rating:0.98 A
Color:Unpainted
Country of Origin:US
Depth (Imperial):4 in
Depth (Metric):102 mm
Finish:Brushed
Frequency Rating:50/60 Hz
Height (Imperial):5.5 in
Height (Metric):140 mm
Housing Material:Aluminum
Material:Aluminum
Max Current:0.98 A
Nominal Capacity Watts:100 W
Nominal Voltage:115 V
Thickness (Imperial):0.06 in
Thickness (Metric):1.5 mm
Voltage AC:100-120 V
Voltage Rating:100 - 120 VAC
Weight (Imperial):1.9 lb
Weight (Metric):0.73 kg
Width (Imperial):4 in
Width (Metric):102 mm
Resources
Products Specifications
Hoffman On Demand
Yes
Customers who bought this item also bought
1492J3 AB
MFG#:1492-J3
Info:2.5 square mm Standard Terminal Block
F1.5X3LG6 PAN
MFG#:F1.5X3LG6
Info:Panduit® Panduct® F1.5X3LG6 Type F Base Wiring Duct, 0.2 in Narrow Slot Slot, 1-3/4 in W x 3 in D, PVC
C1.5LG6 PAN
MFG#:C1.5LG6
Info:Duct CVR, PVC, 1.5W X 6', LG, 6ft