CXSM25-50 SMC
Product Details
Manufacturer:
SMC
Manufacturer part number:
CXSM25-50
Availability:
Ships in 2-4 days.
Brand Name
SMC®
Type
Slide Bearing
Description
SMC®, CXSM25-50, Cylinder, Slide Bearing, Series: CXS, 25 mm Cylinder Bore, 50 mm Stroke Length, 529 N Maximum Force, Double Acting Cylinder Action, 1/8 BSPT Port, 0.05 to 0.7 mpa Pressure, -10 to 60 deg C, Rubber Cushion, Direct Mounting, 30 mm in H x 80 mm in W x 146 mm in D Dimensions
Standards
RoHS Compliant
Features
  • Non-rotating accuracy ± 0.1 deg
  • Stroke adjustment range from 0 to 5 mm
  • Auto switch capable
Specifications
Country of Origin:US
Cushion Type:Rubber
Cylinder Action:Double Acting
Cylinder Bore Size:25 mm
Dimensions:30 mm in H x 80 mm in W x 146 mm in D
Maximum Force:529 N
Mounting Type:Direct
Port Size:1/8 BSPT
Pressure Rating:0.05 to 0.7 mpa
Series:CXS
Stroke Length:50 mm
Temperature Rating:-10 to 60 deg C
Products Specifications
Bore Size
25 mm
Brand Name
Stroke
50 mm