Home / CVR-J-60200-M BSF
CVR-J-60200-M BSF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
CVR-J-60200-M
CBT Inventory
4
CBT - SIDNEY
4
CBT - LEXINGTON
Availability:
4 in stock
Brand Name
Bussmann
Type
Non-Indicating
Description
Bussmann Fuse Block Cover, Series: JM60200, 200 A, 600 VAC, For Use With: Class J Power Distribution Fuse Block, 7 in Length, 3 in Width, 2 in Height, Thermoplastic
Application
Electrical Assemblies, Panels and EOEMs Applications
Standards
CSA 47235-6225-01 | UL File No. E58836-JDVS | UL 94HB Flammability Rating
Features
Specifications
Amperage Rating:110 to 200 A
Country of Origin:CN
Height:2 in
Length:10.7 in
Material:Thermoplastic
Series:JM60200
Suitable For Use With:Class J Power Distribution Fuse Block
Voltage Rating:600 VAC
Width:2.7 in