CP525512 HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
CP525512
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
HMI Enclosure Systems
Description
Concept HMI Enclosure Black Handle Type 4, 520x550x120mm, Light Gray, Mild Steel
Application
Controls and Drives
Specifications
Color:Light Gray
Color Code:RAL 7035
Country of Origin:US
Depth:4.72
Finish:Powder Coated
Front Opening (Imperial):18.9 in
Front Opening (Metric):485 mm
Front Plate (Imperial):20.68 in
Front Plate (Metric):525 mm
Height:20.47
IP Rating:IP66
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4 Watertight
Product Family:Concept
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:520x550x120mm
Sub Brand:Concept
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm