Home / CCP-3-30CC BSF
CCP-3-30CC BSF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
CCP-3-30CC
Availability:
Expected Leadtime 36 days
Brand Name
Bussmann
Type
Compact Fused
Description
Bussmann Circuit Protector, Compact Fused, Series: CCP, 600 VAC/125 VDC, 30 A, 3 Pole, DIN Rail Mount, Padlockable Handle Operator, -20 to 75 deg C Operating, 2.1 in Width, 3.7 in Height, 3.1 in D
Application
Branch Circuit Disconnect/Protection, Electrical Assemblies, Panels and EOEMs Applications
Standards
Features
  • Extremely compact design at 17.5 mm wide per pole
  • Disconnect rated to provide means for load isolation
  • IP20 finger safe construction with 10 AWG wire or larger
  • Built-in switch interlock capability prohibits removing the fuse under load
  • Open fuse indication
  • 3 hp at 240 VAC, 5 hp at 480 VAC, 7-1/2 hp at 600 VAC horsepower rating
Specifications
Amperage Rating:30 A
Country of Origin:CN
Depth:3.1 in
Fuse Type:Class CC
Height:3.7 in
Mounting Type:DIN Rail
Number of Poles:3
Operating Temperature:-20 to 75 deg C
Operator:Padlockable Handle
Series:CCP
Voltage Rating:600 VAC/125 VDC
Width:2.1 in
Wire Size:18 to 6 AWG