CCMR17.5TXP LIT
Manufacturer part number:
CCMR17.5TXP
Description
The CCMR series is ideal for space saving protection of motors upto 40 hp. It was designed specifically to withstand sustained starting currents of small motors. The CCMR 60 fuse is the smallest 60 A fuse available rated at 600 V. Compared to other UL listed fuses, Class CC fuses are the most current limiting, rating for rating.
Littelfuse® POWR-GARD® Time Delay Fuse, Series: CCMR, Non-Indicating, 17.5 A, 600 VAC/500 VDC, 20/200 kA Interrupt, Class: CC, 50/60 Hz Frequency, Ferrule Terminal, Holder Mounting, Cartridge Body, Dual Element, 0.41 in Dia x 1.5 in L Body
Specifications
Amperage Rating:17.5 A
Body Size:0.41 in Dia x 1.5 in L