CCMR1.25TXP LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
CCMR1.25TXP
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Description
The CCMR series is ideal for space saving protection of motors upto 40 hp. It was designed specifically to withstand sustained starting currents of small motors. The CCMR 60 fuse is the smallest 60 A fuse available rated at 600 V. Compared to other UL listed fuses, Class CC fuses are the most current limiting, rating for rating.
Littelfuse® POWR-GARD® Time Delay Fuse, Series: CCMR, Non-Indicating, 1.25 A, 600 VAC/250 VDC, 20/200 kA Interrupt, Class: CC, 50/60 Hz Frequency, Ferrule Terminal, Holder Mounting, Cartridge Body, Dual Element, 0.41 in Dia x 1.5 in L Body
Application
Motor and Motor Branch Circuit Protection Applications
Standards
Features
  • POWR-PRO™ performance
  • Extremely current limiting
  • 300 kA interrupting rating (self-certified)
Specifications
Amperage Rating:1.25 A
Body Size:0.41 in Dia x 1.5 in L