CCMR01.5TXP LIT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
CCMR01.5TXP
Availability:
Ships in 4-6 days.
Brand Name
Littelfuse®
Description
The CCMR series is ideal for space saving protection of motors upto 40 hp. It was designed specifically to withstand sustained starting currents of small motors. The CCMR 60 fuse is the smallest 60 A fuse available rated at 600 V. Compared to other UL listed fuses, Class CC fuses are the most current limiting, rating for rating.
Littelfuse® POWR-GARD® Time Delay Fuse, Series: CCMR, Non-Indicating, 1.5 A, 600 VAC/250 VDC, 20/200 kA Interrupt, Class: CC, 50/60 Hz Frequency, Ferrule Terminal, Holder Mounting, Cartridge Body, Dual Element, 0.41 in Dia x 1.5 in L Body
Application
Motor and Motor Branch Circuit Protection Applications
Standards
Features
  • POWR-PRO™ performance
  • Extremely current limiting
  • 300 kA interrupting rating (self-certified)
Specifications
Amperage Rating:1.5 A
Body Size:0.41 in Dia x 1.5 in L
Body Type:Cartridge
Class:CC
Country of Origin:MX
Element:Dual
Frequency Rating:50/60 Hz
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:20/200 kA
Mounting Type:Holder
Series:CCMR
Terminal Type:Ferrule
Voltage Rating:600 VAC/250 VDC
Products Specifications
Amperage Rating
1.5 A
Brand Name
Littelfuse
Type
Dual Element Time Delay Fuse
Voltage Rating
600 VAC