BSV18X-LY PAN
Product Details
Manufacturer part number:
BSV18X-LY
Availability:
Ships in 1-2 weeks.
Brand Name
Panduit®
Type
Expanded Loose Piece
Description
Panduit® Pan-Term® Butt Splice, Expanded Loose Piece, Series: BSV, Solid/Stranded Conductor, 22 to 18 AWG Conductor, 1.03 in Length, Brazed Seam/Expanded Barrel, 600 VAC, Specifications: 5/16 in L Wire Strip, 0.17 in Dia Maximum Vinyl Insulation, 221 deg F, Copper/Vinyl, Red, Tin Plated
Application
For limited space panel applications
Standards
ARRA Compliant | BAA Compliant | CSA C22.2 File No 65, File No LR31212 | RoHS Compliant | UL 486C/587H File No E52164 | UL 94 V-0 Flammability Rated | Buy American Act Compliant
Features
  • Expanded wire entry designed to accommodate wire with a larger insulation thickness
  • Designed to splice two solid or stranded wires together to repair or lengthen wires
  • Internal wire stop assures proper length of insertion into terminal barrel
  • Butted configuration provides low profile for limited space applications
  • Brazed seam protects terminal barrel from splitting during the crimp process
Specifications
Barrel Type:Brazed Seam/Expanded
Color:Red
Conductor Size:22 to 18 AWG
Conductor Type:Solid/Stranded
Country of Origin:MX
Finish:TiN Coated
Length:1.03 in
Material:Copper
Series:BSV
Specifications:5/16 in L Wire Strip, 0.17 in Dia Maximum Vinyl Insulation
Temperature Rating:221 deg F
Voltage Rating:600 VAC