AHE10X8X6 HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
AHE10X8X6
CBT Inventory
67
Vendor Inventory
Loading...
CBT - CINCINNATI
67
Availability:
67 in stock
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Wall-Mounted / Pad-Mounted Enclosures
Description
Hinged-Cover with Knockouts Type 1, 10.00x8.00x6.00, Gray, Steel
Application
Power Distribution; Controls and Drives
Specifications
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Country of Origin:MX
Depth:6
Finish:Powder Coated
Height (Imperial):10 in
Height (Metric):254 mm
IP Rating:IP30
Knockout Pattern Along A Sides:F-G-H-I
Knockout Pattern Along B Sides:F-G-H-I
Knockouts:Yes
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:1 Indoor, electrical protection
Protection Rating:NEMA Type 1
Size:10.00x8.00x6.00 in
Thickness (Imperial):16 ga
Thickness (Metric):1.52 mm