AEK115NDH HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
AEK115NDH
Availability:
Expected Leadtime 5 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Electrical Accessories
Description
Electrical Interlocks NDH, 115VAC, Plated, Steel
Application
Controls and Drives; Power Distribution; Arc Flash Safety
Specifications
Accessory Type:Electrical Accessories
Color:Unpainted
Country of Origin:US
Finish:Plated
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Normal Inrush Amps @ 50 Hz:.120/.69 A
Normal Inrush Amps @ 60 Hz:.100/.63 A