A90PM40G HOF
Manufacturer part number:
A90PM40G
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Stud, fits 90x40 1-Bay, Galvanized, Steel
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives; Power Distribution; Arc Flash Safety
Specifications
Color:Unpainted
Country of Origin:MX
Finish:Galvanized
Fits Enclosure Height:90 in.
Height (Imperial):78 in
Height (Metric):1,981 mm
Hole Quantity:8
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):78.00 x 33.75 in
Panel Size (Metric):1981 x 857 mm
Size:fits 84x 1 Bay in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):111 lb
Width (Imperial):33.75 in
Width (Metric):857 mm