A90P36F1 HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A90P36F1
Availability:
Expected Leadtime 7 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Industrial Panels and Panel Accessories
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Channel Full-Length, fits 90x36, White, Steel
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution
Specifications
Color:White
Country of Origin:MX
Finish:Powder Coated
Fits Enclosure (Imperial):90.00 x 36.00 in
Fits Enclosure (Metric):2286 x 914 mm
Height (Imperial):78 in
Height (Metric):1,981 mm
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):78.00 x 32.00 in
Panel Size (Metric):1981 x 813 mm
Size:fits 90.06x36.06 in
Thickness (Imperial):12 ga
Thickness (Metric):2.66 mm
Weight (Imperial):88 lb
Width (Imperial):32 in
Width (Metric):813 mm