A84PM78G HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A84PM78G
Availability:
Expected Leadtime 58 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Industrial Panels and Panel Accessories
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Stud, fits 84x78 2-Bay, Galvanized, Steel
Application
Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution
Specifications
Color:Unpainted
Country of Origin:MX
Finish:Galvanized
Fits Enclosure Height:84 in.
Height (Imperial):72 in
Height (Metric):1,829 mm
Hole Quantity:12
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):72.00 x 72.00 in
Panel Size (Metric):1829 x 1829 mm
Size:fits 84x Dbl Bay in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):225 lb
Width (Imperial):72 in
Width (Metric):1,829 mm