A72PM78G HOF
Manufacturer part number:
A72PM78G
Availability:
Expected Leadtime 7 days
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Stud, fits 72x78 2-Bay, Galvanized, Steel
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives; Power Distribution; Arc Flash Safety
Finish:Galvanized
Fits Enclosure Height:72 in.
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Hole Quantity:12
Material:Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 72.00 in
Panel Size (Metric):1524 x 1829 mm
Size:fits 72xDbl Bay in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):260 lb
Width (Imperial):72 in
Width (Metric):1,829 mm