A72PM54G HOF
Manufacturer part number:
A72PM54G
Availability:
Expected Leadtime 7 days
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Stud, fits 72x54 2-Bay, Galvanized, Steel
Application
Power Distribution; Controls and Drives; Arc Flash Safety; Corrosive Environments
Finish:Galvanized
Fits Enclosure Height:72 in.
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Hole Quantity:10
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 48.00 in
Panel Size (Metric):1524 x 1219 mm
Size:fits 72xDbl Bay in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):120 lb
Width (Imperial):48 in
Width (Metric):1,219 mm