A72PM40G HOF
Manufacturer part number:
A72PM40G
Availability:
Expected Leadtime 3 days
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Stud, fits 72x40 1-Bay, Galvanized, Steel
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives; Power Distribution; Arc Flash Safety
Finish:Galvanized
Fits Enclosure Height:72 in.
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Hole Quantity:8
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 33.75 in
Panel Size (Metric):1829 x 857 mm
Size:fits 72x1 Bay in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):87 lb
Width (Imperial):33.75 in
Width (Metric):857 mm