A72PM34G HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A72PM34G
Availability:
Expected Leadtime 3 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Industrial Panels and Panel Accessories
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Stud, fits 72x34 1-Bay, Galvanized, Steel
Application
Arc Flash Safety; Power Distribution; Corrosive Environments; Controls and Drives
Specifications
Color:Unpainted
Country of Origin:MX
Finish:Galvanized
Fits Enclosure Height:72 in.
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Hole Quantity:8
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 27.75 in
Panel Size (Metric):1524 x 705 mm
Size:fits 72x1 Bay in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):62 lb
Width (Imperial):27.75 in
Width (Metric):705 mm