A72P72F1 HOF
Manufacturer part number:
A72P72F1
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Channel Full-Length, fits 72x72, White, Steel
Application
Power Distribution; Controls and Drives; Corrosive Environments
Finish:Powder Coated
Fits Enclosure (Imperial):72.00 x 72.00 in
Fits Enclosure (Metric):1829 x 1829 mm
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 68.00 in
Panel Size (Metric):1524 x 1727 mm
Size:fits 72.06x72.06 in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):180 lb
Width (Imperial):68 in
Width (Metric):1,727 mm