A72P48F1 HOF
Manufacturer part number:
A72P48F1
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Channel Full-Length, fits 72x48, White, Steel
Application
Corrosive Environments; Power Distribution; Controls and Drives
Finish:Powder Coated
Fits Enclosure (Imperial):72.00 x 48.00 in
Fits Enclosure (Metric):1829 x 1219 mm
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 44.00 in
Panel Size (Metric):1524 x 1118 mm
Size:fits 72.06x48.06 in
Thickness (Imperial):11 ga
Thickness (Metric):3.04 mm
Weight (Imperial):119.4 lb
Width (Imperial):44 in
Width (Metric):1,118 mm