A72P36F1G HOF
Manufacturer part number:
A72P36F1G
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Channel Full-Length, fits 72x36, Galv, Steel
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives; Power Distribution
Specifications
Color:Unpainted
Country of Origin:MX
Finish:Galvanized
Fits Enclosure (Imperial):72.00 x 36.00 in
Fits Enclosure (Metric):1829 x 914 mm
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 32.00 in
Panel Size (Metric):1524 x 813 mm
Size:fits 72.06x36.00 in
Thickness (Imperial):12 ga
Thickness (Metric):2.66 mm
Weight (Imperial):72 lb
Width (Imperial):32 in
Width (Metric):813 mm