A72P24F1 HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A72P24F1
Availability:
Expected Leadtime 7 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Industrial Panels and Panel Accessories
Description
Panel for Free-Stand with Mounting Channel Full-Length, fits 72x24, White, Steel
Application
Controls and Drives; Power Distribution; Corrosive Environments
Specifications
Color:White
Country of Origin:MX
Finish:Powder Coated
Fits Enclosure (Imperial):72.00 x 24.00 in
Fits Enclosure (Metric):1829 x 610 mm
Height (Imperial):60 in
Height (Metric):1,524 mm
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
Panel Size (Imperial):60.00 x 20.00 in
Panel Size (Metric):1524 x 508 mm
Size:fits 72.06x24.06 in
Thickness (Imperial):12 ga
Thickness (Metric):2.66 mm
Weight (Imperial):45 lb
Width (Imperial):20 in
Width (Metric):508 mm