A60SA3810LPPL HOF
Manufacturer part number:
A60SA3810LPPL
Availability:
Expected Leadtime 5 days
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures
Description
Disconnect Enclosure with Handle Type 12, 60.00x37.38x10.00, Gray, Steel
Application
Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution
Specifications
Conductive Panel:A60P36G
Country of Origin:US
Data Pocket Size (Imperial):12.00 x 12.00 in
Data Pocket Size (Metric):305 x 305 mm
Depth:10
Exterior Color:Gray
Exterior Color Code:ANSI 61
Finish:Powder Coat
Height:60 in
Interior Color:White
IP Rating:IP65
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A60P36
Panel Size (Imperial):57.00 x 33.00 in
Panel Size (Metric):1448 x 838 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:60.00x37.38x10.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm