A60H36FLP3PT HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A60H36FLP3PT
Availability:
Expected Leadtime 13 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Continuous Hinge Enclosure with 3-Point Latch Type 4, 60x36x16, Gray, Mild Steel
Application
Controls and Drives
Specifications
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Conductive Panel:A60P36G
Country of Origin:US
Data Pocket:Large
Depth:16
Finish:Powder Coat
Height:60 in
IP Rating:IP66
Material:Mild Steel
Modification Services:No
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A60P36
Panel Size (Imperial):57.00 x 33.00 in
Panel Size (Metric):1448 x 838 mm
Product Type:Disconnect
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:60.00 x36.00 x16.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm