A48H36DLP3PT HOF
Manufacturer part number:
A48H36DLP3PT
Availability:
Expected Leadtime 13 days
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Continuous Hinge Enclosure with 3-Point Latch Type 4, 48x36x12, Gray, Mild Steel
Application
Controls and Drives
Specifications
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Conductive Panel:A48P36G
Depth:12
Finish:Powder Coat
Height:48 in
IP Rating:IP66
Material:Mild Steel
Modification Services:No
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A48P36
Panel Size (Imperial):45.00 x 33.00 in
Panel Size (Metric):1143 x 838 mm
Product Type:Disconnect
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:48.00 x36.00 x12.00 in
Thickness (Imperial):16 ga
Thickness (Metric):1.52 mm