A48H3612SSLP HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A48H3612SSLP
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 48x36x12, Brushed, SS304
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives
Specifications
Clamp Quantity:8
Color:Unpainted
Conductive Steel Panel:A48P36G
Country of Origin:US
Data Pocket:Large
Depth:12
Height:48 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):45.00 x 33.00 in
Panel Size (Metric):1143 x 838 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:48.00x36.00x12.00 in
Stainless Steel Panel:A48P36SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A48P36
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm