A42SA3212LPPL HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A42SA3212LPPL
Availability:
Expected Leadtime 10 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures
Description
Disconnect Enclosure with Handle Type 12, 42.00x31.38x12.00, Gray, Steel
Application
Controls and Drives; Power Distribution; Arc Flash Safety
Specifications
Conductive Panel:A42P30G
Country of Origin:US
Data Pocket Size (Imperial):6.00 x 6.00 in
Data Pocket Size (Metric):152 x 152 mm
Depth:12
Exterior Color:Gray
Exterior Color Code:ANSI 61
Finish:Powder Coat
Height:42 in
Interior Color:White
IP Rating:IP65
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A42P30
Panel Size (Imperial):39.00 x 27.00 in
Panel Size (Metric):991 x 686 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:42.00x31.38x12.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm