A42H3612SSLP3PT HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A42H3612SSLP3PT
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Wallmount 3-Point Latch Type 4X, 42x36x12, Brushed, SS 304
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments
Specifications
Color:Unpainted
Conductive Panel:A42P36G
Country of Origin:US
Data Pocket:Large
Depth:12
Finish:Brushed #4
Height:42 in
IP Rating:IP66
Material:Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):39.00 x 33.00 in
Panel Size (Metric):991 x 838 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:42.00x36.00x12.00 in
Stainless Steel Panel:A42P36SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A42P36
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):2 mm