A36SA3208LPPL HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A36SA3208LPPL
Availability:
Expected Leadtime 10 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures
Description
Disconnect Enclosure with Handle Type 12, 36.00x31.38x8.00, Gray, Steel
Application
Power Distribution; Controls and Drives; Arc Flash Safety
Specifications
Conductive Panel:A36P30G
Country of Origin:US
Data Pocket Size (Imperial):12.00 x 12.00 in
Data Pocket Size (Metric):305 x 305 mm
Depth:8
Exterior Color:Gray
Exterior Color Code:ANSI 61
Finish:Powder Coat
Height:36 in
Interior Color:White
IP Rating:IP65
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A36P30
Panel Size (Imperial):33.00 x 27.00 in
Panel Size (Metric):838 x 686 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:36.00x31.38x8.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm