A30SA2608LPPL HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A30SA2608LPPL
Availability:
Expected Leadtime 10 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures
Description
Disconnect Enclosure with Handle Type 12, 30.00x25.38x8.00, Gray, Steel
Application
Controls and Drives; Arc Flash Safety; Power Distribution
Specifications
Conductive Panel:A30P24G
Country of Origin:US
Data Pocket Size (Imperial):12.00 x 12.00 in
Data Pocket Size (Metric):305 x 305 mm
Depth:8
Exterior Color:Gray
Exterior Color Code:ANSI 61
Finish:Powder Coat
Height:30 in
Interior Color:White
IP Rating:IP65
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A30P24
Panel Size (Imperial):27.00 x 21.00 in
Panel Size (Metric):686 x 533 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:30.00x25.38x8.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm