A30H3008SSLP HOF
Manufacturer part number:
A30H3008SSLP
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Type
Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 30x30x8, Brushed, SS304
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives
Specifications
Clamp Quantity:7
Color:Unpainted
Conductive Steel Panel:A30P30G
Depth:8
Finish:Brushed #4
Height:30 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):27.00 x 27.00 in
Panel Size (Metric):686 x 686 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:30.00x30.00x8.00 in
Stainless Steel Panel:A30P30SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A30P30
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm