A30H24DLP HOF
Manufacturer part number:
A30H24DLP
Availability:
Expected Leadtime 10 days
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Continuous Hinge Enclosure with Clamps LP Type 4, 30x24x12, Gray, Mild Steel
Application
Controls and Drives
Specifications
Clamp Quantity:5
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Conductive Panel:A30P24G
Country of Origin:US
Data Pocket:Large
Depth:12
Finish:Powder Coat
Height:30 in
IP Rating:IP66
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A30P24
Panel Size (Imperial):27.00 x 21.00 in
Panel Size (Metric):686 x 533 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:30.00x24.00x12.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm