A30H2412SSLP3PT HOF
Manufacturer part number:
A30H2412SSLP3PT
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Type
Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Wallmount 3-Point Latch Type 4X, 30x24x12, Brushed, SS 304
Application
Corrosive Environments; Controls and Drives
Specifications
Color:Unpainted
Conductive Panel:A30P24G
Country of Origin:US
Data Pocket:Large
Depth:12
Finish:Brushed #4
Height:30 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):27.00 x 21.00 in
Panel Size (Metric):686 x 533 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:30.0024.00x12.00 in
Stainless Steel Panel:A30P24SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A30P24
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):2 mm