A24SA2608LPPL HOF
Manufacturer part number:
A24SA2608LPPL
Availability:
Expected Leadtime 10 days
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures
Description
Disconnect Enclosure with Handle Type 12, 24.00x25.38x8.00, Gray, Steel
Application
Controls and Drives; Power Distribution; Arc Flash Safety
Specifications
Conductive Panel:A24P24G
Country of Origin:US
Data Pocket Size (Imperial):6.00 x 6.00 in
Data Pocket Size (Metric):152 x 152 mm
Depth:8
Exterior Color:Gray
Exterior Color Code:ANSI 61
Finish:Powder Coat
Height:24 in
Interior Color:White
IP Rating:IP65
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A24P24
Panel Size (Imperial):21.00 x 21.00 in
Panel Size (Metric):533 x 533 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:24.00x25.38x8.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm