A24H24BLP HOF
Manufacturer part number:
A24H24BLP
Availability:
Expected Leadtime 10 days
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Continuous Hinge Enclosure with Clamps LP Type 4, 24x24x8, Gray, Mild Steel
Application
Controls and Drives
Specifications
Clamp Quantity:5
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Conductive Panel:A24P24G
Country of Origin:US
Data Pocket:Small
Depth:8
Finish:Powder Coat
Height:24 in
IP Rating:IP66
Material:Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A24P24
Panel Size (Imperial):21.00 x 21.00 in
Panel Size (Metric):533 x 533 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:24.00x24.00x8.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm