A24H2412SSLP HOF
Manufacturer part number:
A24H2412SSLP
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 24x24x12, Brushed, SS304
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments
Color:Unpainted
Conductive Steel Panel:A24P24G
Country of Origin:US
Data Pocket:Small
Depth:12
Finish:Brushed #4
Height:24 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):21.00 x 21.00 in
Panel Size (Metric):533 x 533 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:24.00x24.00x12.00 in
Stainless Steel Panel:A24P24SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A24P24
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm