A24H2010SS6LP HOF
Manufacturer part number:
A24H2010SS6LP
Availability:
Expected Leadtime 9 days
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 24x20x10, Brushed, SS316
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments
Color:Unpainted
Conductive Steel Panel:A24P20G
Country of Origin:US
Data Pocket:Small
Depth:10
Finish:Brushed #4
Height:24 in
IP Rating:IP66
Material:316 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):21.00 x 17.00 in
Panel Size (Metric):533 x 432 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:24.00x20.00x10.00 in
Stainless Steel Panel:A24P20SS6
Stainless Steel Type:316L
Steel Panel:A24P20
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm