A24H2006SSLP HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A24H2006SSLP
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Stainless Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 24x20x6, Brushed, SS304
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments
Specifications
Clamp Quantity:5
Color:Unpainted
Conductive Steel Panel:A24P20G
Country of Origin:US
Data Pocket:Small
Depth:6
Finish:Brushed #4
Height:24 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):21.00 x 17.00 in
Panel Size (Metric):533 x 432 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:24.00x20.00x6.00 in
Stainless Steel Panel:A24P20SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A24P20
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm