A20SA2208LPPL HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A20SA2208LPPL
Availability:
Expected Leadtime 5 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Disconnect Enclosures
Description
Disconnect Enclosure with Handle Type 12, 20x21.38x8, Gray, Steel
Application
Power Distribution; Controls and Drives; Arc Flash Safety
Specifications
Conductive Panel:A20P20G
Country of Origin:US
Data Pocket Size (Imperial):6.00 x 6.00 in
Data Pocket Size (Metric):152 x 152 mm
Depth:8
Exterior Color:Gray
Exterior Color Code:ANSI 61
Finish:Powder Coat
Height:20 in
Interior Color:White
IP Rating:IP65
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A20P20
Panel Size (Imperial):17.00 x 17.00 in
Panel Size (Metric):432 x 432 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:20.00x21.38x8.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm