A20N16ALP HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A20N16ALP
Availability:
Expected Leadtime 7 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Wall-Mounted / Pad-Mounted Enclosures
Description
Medium Hinged-Cover Type 1, 20.00x16.00x6.62, Gray, Steel
Application
Controls and Drives; Power Distribution
Specifications
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Country of Origin:MX
Depth:6.62
Finish:Powder Coat
Height:20 in
IP Rating:IP30
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:1 Indoor, electrical protection
Panel:A20N16MP
Panel Gauge:14
Panel Size (Imperial):17.00 x 14.50 in
Panel Size (Metric):432 x 368 mm
Perforated Panel:A20N16MPP
Protection Rating:NEMA Type 1
Size:20.00x16.00x6.62 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm