A20H20BLP HOF
Manufacturer part number:
A20H20BLP
Availability:
Expected Leadtime 10 days
Type
Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures
Description
Continuous Hinge Enclosure with Clamps LP Type 4, 20x20x8, Gray, Mild Steel
Application
Controls and Drives
Specifications
Clamp Quantity:4
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Conductive Panel:A20P20G
Country of Origin:US
Data Pocket:Small
Depth:8
Finish:Powder Coat
Height:20 in
IP Rating:IP66
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:12 Indoor, dust-resistant
Panel:A20P20
Panel Size (Imperial):17.00 x 17.00 in
Panel Size (Metric):432 x 432 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:20.00x20.00x8.00 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm