A20H2006SSLP HOF
Manufacturer part number:
A20H2006SSLP
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 20x20x6, Brushed, SS304
Application
Controls and Drives; Corrosive Environments
Data Pocket:Small
Depth:6
Finish:Brushed #4
Height:20 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):17.00 x 17.00 in
Panel Size (Metric):432 x 432 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:20.00x20.00x6.00 in
Stainless Steel Panel:A20P20SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A20P20
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm