A20H1610SSLP HOF
Manufacturer part number:
A20H1610SSLP
Availability:
Expected Leadtime 20 days
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 20x16x10, Brushed, SS304
Data Pocket:Small
Depth:10
Finish:Brushed #4
Height:20 in
IP Rating:IP66
Material:304 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):17.00 x 13.00 in
Panel Size (Metric):432 x 330 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:20.00x16.00x10.00 in
Stainless Steel Panel:A20P16SS6
Stainless Steel Type:304
Steel Panel:A20P16
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm
Type Number:Type 3R
Weight (Imperial):36 lb
Width:16
Products Specifications
Brand Name
Hoffman
Depth
10
Height
20
Hoffman On Demand
Yes
Material
Stainless Steel 304
Mounting
Wall-Mount
NEMA Rating
Type 4X
Width
16
Customers who bought this item also bought
HBLDS3SSRVFD HWD
MFG#:HBLDS3SSRVFD
Info:Wiring Device-Kellems Circuit-Lock® HBLDS3SSRVFD Sloped Top Standard Unfused Enclosed Disconnect Switch With AC2 Auxiliary Contacts, 600 V, 30 A, 15 hp, 3 Poles
A20P16 HOF
MFG#:A20P16
Info:Panel 17.00x13.00 fits 20.00x1
1489M1D350 AB
MFG#:1489-M1D350
Info:UL489 35 A Miniature Circuit Breaker