A20H1610SS6LP HOF
Manufacturer part number:
A20H1610SS6LP
Availability:
Expected Leadtime 9 days
Description
Wallmount Hinged with NEMA Clamps Type 4X, 20x16x10, Brushed, SS316
Data Pocket:Small
Depth:10
Finish:Brushed #4
Height:20 in
IP Rating:IP66
Material:316 Stainless Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:4X Watertight, corrosion-resistant
Panel Size (Imperial):17.00 x 13.00 in
Panel Size (Metric):432 x 330 mm
Protection Rating:NEMA Type 12
Size:20.00x16.00x10.00 in
Stainless Steel Panel:A20P16SS6
Stainless Steel Type:316L
Steel Panel:A20P16
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.98 mm