A16N12BLP HOF
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
A16N12BLP
Availability:
Expected Leadtime 5 days
Brand Name
nVent HOFFMAN
Type
Wall-Mounted / Pad-Mounted Enclosures
Description
Medium Hinged-Cover Type 1, 16.00x12.00x8.62, Gray, Steel
Application
Controls and Drives; Power Distribution
Specifications
Color:Gray
Color Code:ANSI 61
Country of Origin:MX
Depth:8.62
Finish:Powder Coat
Height:16 in
IP Rating:IP30
Material:Mild Steel
Modification Services:Yes
NEMA Rating:1 Indoor, electrical protection
Panel:A16N12MP
Panel Gauge:14
Panel Size (Imperial):13.00 x 10.50 in
Panel Size (Metric):330 x 267 mm
Perforated Panel:A16N12MPP
Protection Rating:NEMA Type 1
Size:16.00x12.00x8.62 in
Thickness (Imperial):14 ga
Thickness (Metric):1.9 mm
Type Number:Type 1
Weight (Imperial):16.6 lb
Width:12 in