8MX-22S-12 GAT
Product Details
Manufacturer:
Manufacturer part number:
8MX-22S-12
CBT Inventory
2
Vendor Inventory
Loading...
CBT - CINCINNATI
2
Availability:
2 in stock
Brand Name
Gates
Alternate Supplier #
Description
Features
WARNING: Do NOT use these sprockets with rim speeds in excess of 6,500 fpm. Smaller, narrower sprockets save shaft space, keep the load closer to bearing and extend life of reducer. Poly Chain® GT® Sprockets keep overhung load below manufacturers' recommendation. Precisely manufactured and statically balanced to ISO 1940 (1973) to class G16. Details shown which do not affect drive function or overall weight may be changed without notification. On a sprocket, pitch is the distance between groove centers and is measured on the pitch circle of the sprocket. The pitch circle of the sprocket coincides with the pitch line of the belt mating with it. The pitch diameter of the sprocket is always greater than its outside diameter. Sprocket part numbers are comprised of pitch, number of grooves and width. For example; part number 8MX-48S-12 denotes 8mm pitch, 48 grooves, "S" for sprocket and 12mm width. Sprockets with 90 or more grooves do not have flanges. Abbreviations used for sprocket materials: GI=Gray Iron, DI=Ductile Iron, SiS=Sintered Steel, ST=Steel, CI=Cast Iron.
Specifications
Belt Pitch (in):0.31
Belt Pitch (mm):8
Belt Width (in):0.47
Belt Width (mm):12
Bore Max (in):1
Bore Max (mm):25.4
Bore Min (in):0.5
Bore Min (mm):12.7
Bore/Bear/Bush#:1008
Bushing Style:Taper Lock™
Country of Origin:US
GC Base Product:Poly Chain GT Sprockets - 8mm Pitch Sprockets - For Belts 12mm Wide