872CNH12NP18E2 AB
872CNH12NP18E2 AB
Manufacturer part number:
872C-NH12NP18-E2
Description
Inductive Prox Sensor,Nickel Brass Inductive Sensor,18 mm Barrel Diameter,DC Unshielded Extended,12 mm Sensing Distance,Normally Open Sourcing,Short Barrel,2 M DC PVC Cable,10 30V DC
Application
DC Unshielded Extended
Standards
CCC, CE, CUL, KC, RCM, UL
Features
Short Barrel
Specifications
Connection:
2 M DC PVC Cable
Output:
Normally Open Sourcing
Sensing Distance:
12 mm Sensing Distance
Size:
18 mm Barrel Diameter
Voltage Rating:
10 to 30 VDC