872CN12BN18D4 AB
872CN12BN18D4 AB
Manufacturer part number:
872C-N12BN18-D4
Description
Inductive Prox Sensor,Nickel Brass Inductive Sensor,18 mm Barrel Diameter,DC Unshielded Extended,12 mm Sensing Distance,Standard Barrel,NPN Complementary Output,4 Pin DC Micro QD,10 30V DC
Application
DC Unshielded Extended
Standards
C-TICK, CCC, CE, CUL, KC, RCM, UL
Connection:
4 Pin DC Micro QD
Output:
NPN Complementary Output
Sensing Distance:
12 mm Sensing Distance
Size:
18 mm Barrel Diameter
Voltage Rating:
10 to 30 VDC