872CMH15NP30D4 AB
872CMH15NP30D4 AB
Manufacturer part number:
872C-MH15NP30-D4
Description
Inductive Prox Sensor,Nickel Brass Inductive Sensor,30 mm Barrel Diameter,DC Range Shielded Extended,15 mm Sensing Distance,Normally Open Sourcing,Short Barrel,4 Pin DC Micro QD,10 30V DC
Application
DC Range Shielded Extended
Standards
CCC, CE, CUL, KC, RCM, UL
Features
Short Barrel
Specifications
Connection:
4 Pin DC Micro QD
Output:
Normally Open Sourcing
Sensing Distance:
15 mm Sensing Distance
Size:
30 mm Barrel Diameter
Voltage Rating:
10 to 30 VDC